KATEGORIE PRODUKTÓW

 
Znajdź produkt:
Wybierz producenta:
   
  Odmrażacze i skrobaczki (7)
Baterie DURACELL (4)
Breloki do kluczyków (4)
Czyszczenie chromów (2)
Czyszczenie deski rozdzielczej (42)
Czyszczenie klimatyzacji (5)
Czyszczenie plastików (27)
Czyszczenie skóry (11)
Czyszczenie tapicerki (16)
Do Chłodnic (9)
Do Układu Kierowniczego (3)
Dobre na prezent (7)
Dom i Ogród (16)
EURO 2012 (0)
Inne (63)
Kity (5)
Kleje (72)
Konserwacja opon i felg (17)
Konserwacja silnika (17)
Konserwacja uszczelek (5)
Lakiery (2)
Latarki (17)
Likwidacja zarysowań (19)
Mycie szyb (24)
Nanotechnologia (3)
Odrdzewiacze (14)
Odświeżacze i zapachy (53)
Pielęgnacja lakieru (17)
Produkty dla warsztatów (68)
Płyny do Spryskiwaczy (5)
Regeneracja lakieru (20)
Ściereczki do czyszczenia (12)
Silikony (36)
Smary i Oleje (50)
Szampony (18)
Uszczelniacze (6)
Woski koloryzujące (14)
Woski uniwersalne (14)
Wycieraczki samochodowe (10)
Wyprzedaż garażowa (1)
Wyprzedaż posezonowa (0)


POMOC

Jak kupowaćZwroty i reklamacjeRegulamin sklepuAutokosmetyki SonaxVideo poradnikLinki sponsorowane

NOWOŚCI

Nieprzyjemny zapach powietrza z układu klimatyzacji

Nieprzyjemny zapach powietrza z układu klimatyzacji


Klimatyzacja to coraz częściej standardowy układ samochodu. Wymaga okresowej obsługi, aby nie obciążać nadmiernie środowiska naturalnego czynnikiem chłodniczym ulatującym przez nieszczelności oraz zwiększonym zużyciem paliwa, które powoduje większą emisję składników szkodliwych spalin i dwutlenku węgla. .Co jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu, jak przeciwdziałają mu producenci układów klimatyzacji, w jaki sposób serwis może usunąć jego przyczynę? - odpowiedzi znajdziecie Państwo w tym artykule.
Parowalnik na cenzurowanym
Parowalnik (fot. 1.) podczas pracy odbiera ciepło od opływającego go powietrza - staje się ono chłodniejsze. Dodatkowo skrapla się na nim para wodna zawarta w powietrzu. W wyniku tego zimne i częściowo osuszone powietrze napływa do kabiny pasażerskiej. Napływające z powietrzem bakterie, grzyby, wirusy, pyłki roślin (fot. 2.) i cząstki pochodzenia organicznego przyklejają się do wilgotnej powierzchni parowalnika, tworząc na nim z czasem organiczny, żywy dywan. Rozwija się w nim życie, gdyż powierzchnia parowalnika, stale wilgotna podczas pracy, jest znakomitą pożywką dla mikroorganizmów. Skutkiem tego zjawiska jest wyczuwalny zapach pleśni i zgnilizny w powietrzu napływającym do kabiny pasażerskiej. Problem ten występuje w stacjonarnych i samochodowych instalacjach klimatyzacyjnych.
Nieprzyjemnie, a dla niektórych niezdrowo
Dla zdrowych ludzi niesione do przedziału pasażerskiego razem z powietrzem bakterie, grzyby i różne mikroorganizmy oraz świadczący o ich obecności zapach obniżają komfort, ale - przynajmniej w krótkim okresie - nie mają negatywnego wpływu na ich zdrowie. Inaczej sprawa przedstawia się z alergikami, u których takie „morowe' powietrze może być przyczyną kichania, kaszlu, łzawienia oczu oraz innych reakcji alergicznych.

Więcej w numerze 6/2009 autoEXPERTA
 

Zobacz także

Ręczne mycie samochoduWoskowanie samochoduRegeneracja lakieruCzyszczenie tapicerkiCzyszczenie układu klimatyzacjiMycie opon i felgEkspresowe czyszczenie autaLepsza widoczność, większe bezpieczeństwo - płyny do spryskiwaczy SONAXJak zimą uruchomić samochódMotoryzacja to nasza pasjaUsuwanie rys z lakieru samochodowego T-CutNowości o oponachMy Shaldan - naturalne japońskie odświeżacze powietrzaSłownikReklamy i testy samochodówFotografie różnych pojazdówAutobiznes i tematy z nim związaneRaport niezawodności DEKRA 2010Kiedy po raz pierwszy zastosowanoHistoria motoryzacjiSlim Smart Repair